Belka
Środa, 27 Września 2023   imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mniej zwolnień lekarskich w kraju i w Podlaskiem

Data publikacji: 2021-04-24, Data modyfikacji: 2021-04-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Mniej zwolnień lekarskich w kraju i w Podlaskiem

W pierwszym kwartale 2021 roku mieszkańcy województwa podlaskiego zdecydowanie  rzadziej korzystali  z zasiłku chorobowego. Liczba e-ZLA wystawionych w tym okresie w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku jest znacznie mniejsza. Ten spadek to 25 procent wystawionych  zwolnień "chorobowych", które trafiły do ZUS.

W naszym województwie, w ubiegłym roku rekordowy pod względem liczby wystawionych zwolnień lekarskich był październik i marzec.  Podlascy lekarze wystawili w marcu i październiku odpowiednio 69 tys. i 73 tys. zaświadczeń chorobowych. Obecnie, ilość wystawianych  zwolnień w miesiącu to średnio  około 40 tys. Z danych wynika, że w styczniu chorowało  najmniej osób, bo ok. 35 tys. zaś w marcu blisko 48 tys.- informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Od pierwszych dni lutego do końca marca 2021 roku liczba wystawionych zwolnień lekarskich w naszym województwie utrzymuje się na podobnym poziomie i waha się między 10 a 11 tys. Łączna ilość wystawionych  orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy w pierwszym kwartale 2020 roku to ponad 167 tys. zaś w tym roku, jest już mniej , bo 125 tys. Tylko w porównywanym kwartale spadek nastąpił o ponad 42 tys. wystawionych zwolnień chorobowych.

Podobna tendencja jest zauważalna  w skali całego kraju. W pierwszym kwartale ubiegłego roku ZUS zarejestrował 7,6 mln zwolnień z tytułu choroby własnej, natomiast w tym roku takich  zaświadczeń lekarskich było 5,5 mln. Tutaj spadek absencji z powodu choroby w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 27 proc.- dodaje rzeczniczka.

Dla porównania, gdy cofniemy się do 2019 roku to okaże się, że rok 2020 nie przyniósł dużego wzrostu wystawionych zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej. W 2019 roku w województwie podlaskim była to liczba 530 tys. elektronicznych dokumentów, zaś w 2020 roku 541 tys. To wzrost zaledwie o 2 proc. Musimy jednak pamiętać o tym, że bardzo duża grupa  osób będących na izolacji lub odbywających kwarantannę  w związku COVID-19  nie korzystała z orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lecz otrzymywała decyzję inspektora sanitarnego.

 

, Źródło artykułu: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat łomżyński – powiat w województwie podlaskim z siedzibą w Łomży. W skład powiatu wchodzą gminy: Jedwabne, Nowogród, Łomża, Miastkowo, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna i Zbójna, zajmując powierzchnię 1353,93 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Kaniston, Kalinowo, Czarny Kąt, Łokieć, Rycerski Kierz, Wielki Dział), Łomżyński Park Krajobrazowy, obszary chronionego krajobrazu (Doliny Dolnej Narwi, Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi), Lasy Pniewskie, Lasy Czerwonego Boru, rzeki (Biebrza, Narew i Pisa) oraz liczne pomniki przyrody.

Do zabytków zaliczaja się m.in.: kościół par. p.w. św. Jakuba Apostoła z lat 1926-35 oraz zespół dworski w Jedwabnem, kaplica drewniana z 1843 r. i kaplica murowana z początku XX w. w Puchałach, grodzisko wczesnośredniowieczne i 2 podgrodzia oraz osada wczesnośredniowieczna w Starej Łomży, dom dróżnika, tzw. konduktora z 1826 r. w Miastkowie, dwór z przełomu XVIII/XIX w., zespół dworski z 1 poł. XIX w. i mogiła ludności żydowskiej z II wojny światowej w Tarnowie oraz liczne zabytkowe kościoły i cmentarze.

Powiat Łomżyński jest regionem typowo rolniczym. W przemyśle dominują przedsiębiorstwa z branży rolno - spożywczej (siedzibę ma tu znana w całej Polsce Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy), budowlanej i drzewnej.

Przez powiat łomżyński przebiegają 3 drogi krajowe: DK61, DK63 oraz DK64.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola