Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Łomżyński Obszar Funkcjonalny – razem możemy więcej

Data publikacji: 2013-10-10, Data modyfikacji: 2013-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Po unijne dofinansowanie wspólnych przedsięwzięć chce sięgnąć Miasto Łomża wraz z gminami Łomża, Piątnica i Nowogród. O inicjatywie utworzenia Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego poinformował Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski na konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.

-Łomża jest byłym miastem wojewódzkim, ośrodkiem subregionalnym i powinna partycypować w podziale środków przeznaczonych na zrównoważony rozwój województwa – przekonywał Prezydent Łomży. A dzięki ŁOF gminni partnerzy będą mogli wspólnie aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2014 – 2020.

Gminy już we wrześniu podpisały z Miastem Łomża list intencyjny o współpracy w celu utworzenia Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Następnie Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wystąpił do Marszałka Województwa Podlaskiego o uwzględnienie Miasta Łomża z obszarem przyległym jako ośrodka subregionalnego i przeznaczenie na realizację „ZIT wojewódzkiego” środków z podstawowej alokacji RPO 2014-2020 jako uzupełnienie środków pochodzących z rezerwy programowej do 20 proc.

Konferencja w PWSIiP była kolejnym krokiem w kierunku utworzenia ŁOF. Miasto poinformowało na spotkaniu o założeniach wspólnej inicjatywy. -Prezydent Łomży, burmistrz Nowogrodu oraz wójtowie gmin Łomża i Piątnica mają już wiele pomysłów na to, jak osiągnąć efekt synergii, jak wspólnie realizować złożone i powiązane ze sobą działania – mówił w auli uczelni Zastępca Prezydenta, Beniamin Dobosz. Zaznaczył,  że pomysły włodarzy dotyczą głównie sfery  gospodarczej oraz szeroko rozumianej turystyki i rekreacji.

Na liście nie zabrakło propozycji, dotyczących rozwoju zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny. Gminy proponują wspólne aplikowanie o środki na przebudowy dróg, budowę parkingów, ścieżek rowerowych, budowę niskoemisyjnego systemu transportu miejskiego w Łomży i ŁOF czy wprowadzenie zintegrowanych kart miejskich. W ramach wspólnych działań planują też rewitalizację Starego Rynku w Łomży, otoczenia Rynku w Nowogrodzie, budowę infrastruktury turystycznej i zagospodarowanie szlaku wodnego Narwi na odcinku miasta Nowogród. Kolejnym pomysłem jest zapewnienie pomieszczeń socjalnych  (noclegowni) dla najuboższej grupy społecznej w mieście i gminie Łomża oraz organizacja płatnych staży i praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach na terenie ŁOF. Partnerzy chcieliby również działać na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Proponują też usprawnienie systemu gospodarowania odpadami na terenie Gminy Łomża, budowę elektrowni solarnych na budynkach publicznych, prywatnych, terenach niezagospodarowanych rolniczo w gm. Nowogród oraz oczyszczanie terenu ŁOF z azbestu i wyrobów zawierających azbest. Natomiast w obszarze wspierania efektywności energetycznej przewidują kompleksową  modernizację energetyczną w budynkach mieszkaniowych, czyli np. ocieplanie budynków, wymianę okien i oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych. W ramach ŁOF mają zamiar ubiegać się też o środki na usunięcie raf kamiennych w rzece Narew na odcinku Łomża-Nowogród-Czartoria, budowę kolejnych etapów Bulwarów Nadnarwiańskich czy prace konserwatorskie w Skansenie.

Czeka nas jeszcze intensywny okres pracy. Teraz rady gmin i miast, które deklarują chęć utworzenia Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego, muszą podjąć stosowne uchwały. Inicjatorzy ŁOF do końca roku muszą opracować strategię i szczegółową listę proponowanych wspólnych inwestycji, rozpocząć rozmowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego o przekazanie na ŁOF i ZIT środków z nowej alokacji RPOWP 2014-2020.

Konferencję zorganizowali inicjatorzy utworzenia Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, wójt gminy Łomża Jacek Nowakowski, wójt gminy Piątnica Edward Łada, burmistrz Nowogrodu Józef Piątek oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Wzięli w niej udział także m.in. członek Zarządu Województwa Jacek Piorunek, Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Starosta Łomżyński Lech Szabłowski, radni Rady Miejskiej Łomży. Wykład nt. miejskich ośrodków rozwoju wygłosiła dr Aleksandra Jadach-Sepioło (SGH).

UM Łomża, Źródło artykułu: www.lomza.pl, Autor zdjęć: UM Łomża
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat łomżyński – powiat w województwie podlaskim z siedzibą w Łomży. W skład powiatu wchodzą gminy: Jedwabne, Nowogród, Łomża, Miastkowo, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna i Zbójna, zajmując powierzchnię 1353,93 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Kaniston, Kalinowo, Czarny Kąt, Łokieć, Rycerski Kierz, Wielki Dział), Łomżyński Park Krajobrazowy, obszary chronionego krajobrazu (Doliny Dolnej Narwi, Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi), Lasy Pniewskie, Lasy Czerwonego Boru, rzeki (Biebrza, Narew i Pisa) oraz liczne pomniki przyrody.

Do zabytków zaliczaja się m.in.: kościół par. p.w. św. Jakuba Apostoła z lat 1926-35 oraz zespół dworski w Jedwabnem, kaplica drewniana z 1843 r. i kaplica murowana z początku XX w. w Puchałach, grodzisko wczesnośredniowieczne i 2 podgrodzia oraz osada wczesnośredniowieczna w Starej Łomży, dom dróżnika, tzw. konduktora z 1826 r. w Miastkowie, dwór z przełomu XVIII/XIX w., zespół dworski z 1 poł. XIX w. i mogiła ludności żydowskiej z II wojny światowej w Tarnowie oraz liczne zabytkowe kościoły i cmentarze.

Powiat Łomżyński jest regionem typowo rolniczym. W przemyśle dominują przedsiębiorstwa z branży rolno - spożywczej (siedzibę ma tu znana w całej Polsce Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy), budowlanej i drzewnej.

Przez powiat łomżyński przebiegają 3 drogi krajowe: DK61, DK63 oraz DK64.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola